Najväčšia zamestnávateľské združenie Republiková únia zamestnávateľov, ako aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení vyzývajú vládu, aby obnovila rokovania s Európskou komisiou a pokúsila sa dohodnúť na roky 2005 až 2007 národnú kvótu emisie kysličníka uhličitého na úrovni 106,4 milióna ton tak, ako s tým slovenské ministerstvo životného súhlasilo v Národnom alokačnom pláne.
"Navrhujeme anulovanie rozhodnutia Európskej komisie ohľadom Národného alokačného plánu a otvorenie odbornej diskusie k danej téme medzi slovenskou vládou a Bruselom," uviedol prezident únie zamestnávateľov Anton Jura.
Prekvapujúce je, že o probléme so zníženou emisnou kvótou, ktorá podľa priemyselníkov obmedzuje rastový potenciál firiem, dlho nevedelo ani ministerstvo hospodárstva. "Upozornil náš až U.S. Steel, ministerstvo životného prostredia to pred nami úspešne tajilo," vyjadril sa šéf rezortu hospodárstva Pavol Rusko.
Asociácia zamestnávateľov podľa jej generálneho riaditeľa Františka Bruckmayera chce iniciovať, aby sa o probléme rokovalo na Rade hospodárskeho a sociálneho partnerstva.
Výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu a vápna Zoltán Demján podotýka, že ak Slovensko opäť otvorí v Bruseli rokovanie o Národnom alokačnom pláne, nebude v tom samo, lebo o dodatočné zvýšenie kvóty sa pokúša aj Veľká Británia. "Nesmieme zabúdať, že Slovensko už v roku 2002 malo znížené emisie CO 2 o 24,6 percenta oproti východiskovému roku 1990 a Kjótsky protokol vyžaduje osempercentné zníženie," tvrdí.
Európska únia sa v rámci Kjótskeho protokolu, ale aj na základe vlastného predsavzatia zaviazala znížiť podiel emisií skleníkových plynov. Ak by noví členovia trvali na ich vyššom raste, o to viac by svoje emisie museli znížiť starí členovia únie, vysvetľuje minister Miklós. Rozhodnutie komisie je podľa neho záväzné a šance presadiť vyššiu kvótu sú minimálne. "Ešte deň pred rozhodnutím komisie som podvečer telefonoval do Bruselu a konzultoval postup s našou diplomatickou misiou. Odporúčanie bolo pristúpiť na kompromis, lebo dopadneme horšie."
Spoločnosti, ktoré vyzývajú vládu, aby obnovila rokovania
Holcim (Slovensko), Carmeuse Slovakia, Východoslovenské stavebné hmoty, CEMMAC, Horné Sŕnie, Slovnaft, SIDERIT, Nižná Slaná, Považská cementáreň, Železiarne Podbrezová, Tepláreň Košice, Slovenské magnezitové závody, SLOVMAG Lubeník, Chemosvit ENERGOCHEM, Hornonitrianske bane Prievidza, SPP, Slovenské elektrárne, Slovenský investičný holding, ZSNP, Paroplanový cyklus, Bratislava